Öppet Hus och Kick Off

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Som vanligt börjar vi höstterminen med att bjuda in alla som vill se vad vi gör! Den 1 september kl 18:30 är det “Öppen dojo” i vår lokal i Timrå Sporthall. Den som är mellan 8 – 150 år får givetvis också prova på att träna ett kort pass på ca 1 timme. Efter passet bjuder vi  på fika, information och en kort uppvisning. I och med detta “kickar” vi även igång höst terminen och även vårt nybörjarintag!

Karate är en individuell idrott men med en härlig klubbkänsla, du tränar efter dina egna förutsättningar men med stöd från träningskamrater. Till en början handlar träningen mycket om att bygga upp sin fysik samtidigt som man även tränas i de mest grundläggande ställningar, tekniker och kator som ingår i kyokushin karaten. Vår förening lägger även vikt på just den sociala biten och vi brukar försöka få till några “evenemang ” per termin där medlemmarna får chansen att träffas och umgås utanför dojon (träningslokalen). Den som vill veta mer om hur det är att träna karate, hur det går till som nybörjare eller har andra frågor om karate, kyokushin och kampsport får gärna kolla runt på vår hemsida där det finns mycket information, eller höra av sig till oss.

Välkomna den 1 september kl 18:30!