Fightingläger 180505

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Strax efter kl 10:00 ger shihan Håkan Nygren tecken att det är dags att ställa upp. Drygt 20 deltagare från vår förening samt från Sundsvalls Budoklubb, Härnösands Karate Klubb och även Östersunds Budo Kai rättar in sig i ledet, kollar snabbt så att gi och obi är i ordning och intar sedan fudo dachi. Efter en traditionsenlig hälsning samt meditation startar det första passet och shihan får snabbt igång deltagarnas med diverse övningar med syfta att mjuka upp kroppen och förbereda den för träning. Därefter drillas det i allsköns övningar med inriktning på att utveckla deltagarnas färdigheter i kumite. Fotarbete, explosivitet, kombinationer av tekniker genomförs, oftast i par. Förmågan att läsa av motståndaren, att kunna styra denna samt hålla sig själv lugn och kontrollerad under stress är bara några av de saker denna träning ger. Den ger även blåmärken, träningsvärk och stor portion av ”må gott” och glädje!

Niklas tillfixade bilder

 

Övriga bilder